Okazuje się, że bardzo wiele. Nasz wygląd jest często odzwierciedleniem naszego zdrowia, w tym komfortu psychicznego. Podobna zależność występuje pomiędzy kondycją skóry głowy a stresem. Jeżeli nie umiesz wyeliminować sytuacji stresogennych, to z pewnością doprowadzi to do pojawienia się łupieżu. Zobacz, jak temu zaradzić.
Stres wywołuje łupież?
Niestety. Przyznaje to coraz więcej dermatologów. Jak się okazuje, życie w ciągłym stresie i napięciu najbardziej przyczynia się do powstania tego problemu skóry głowy. Oprócz porady dermatologa lub trychologa przyda się również pomoc psychologiczna. Dopiero ograniczenie sytuacji stresogennych w części lub całości wyeliminuje problem łupieżu.
Jak wyleczyć łupież?
Wiele osób twierdzi, że łupież wywołany stresem pokonają zwykłe kosmetyki drogeryjne. Błąd. Nie poradzą sobie z nim nawet kosmetyki apteczne. Chcąc poprawić kondycję skóry głowy, musisz zrobić wiele innych rzeczy, często w ogóle nie związanych bezpośrednio z tą częścią ciała. Zadbaj o zdrową dietę, posiłki uzupełnij suplementacją, na sen poświęcaj minimum osiem godzin, regularnie ćwicz, zrezygnuj z używek i niezdrowego jedzenia. Czy wiesz, że i na stres, i na łupież pomagają te same witaminy i mikroelementy? Codziennie przyjmuj witaminy A, E i te z grupy B oraz wapń, magnez, potas i fosfor.
Włosy z łupieżem myj codziennie
Zaskoczona? Wystarczy, że pielęgnacji skóry głowy poświęcisz trochę więcej czasu, a niebawem zobaczysz pierwsze efekty. Stosuj specjalne szampony, które usuwają łupież, nadmiar sebum, mają działanie przeciwgrzybicze i łagodzące. Jak używać takich produktów? Delikatnie wmasuj je w skórę głowy, pozostaw na dwie lub trzy minuty, a następnie spłukaj letnią wodą. Możesz wypróbować odżywki, które wygładzą i odżywią włosy. Pamiętaj tylko o tym, aby dokładnie spłukać kosmetyk z włosów.
Idź do trychologa!
Jeżeli łupież nie daje za wygraną, koniecznie idź do dermatologa lub trychologa. Lekarz zdiagnozuje twój problem oraz przepisze odpowiednie leki i preparaty pielęgnacyjne. W gabinecie dermatologicznym możesz poddać się badaniu mykologicznemu, dzięki któremu przekonasz się, jaki gatunek grzybów wywołał łupież. Wynik badania obejmuje listę produktów zwalczających dany rodzaj grzybów i bakterii.