Jakiego kremu powinniśmy używać, gdy na naszej skórze pojawiają się czerwone, łuszczące się plamy, które pieką i swędzą? Czy istnieje kosmetyk niepodrażniający atopowych zmian skórnych?
Co to jest AZS i jakie są jego objawy?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to coraz częściej występująca choroba skóry, która zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Objawy AZS: zaczerwienienie skóry, jej suchość, swędzenie, łuszczenie się i skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Skóra chorego, pod wpływem alergenów drażniących, wziewnych, kontaktowych lub pokarmowych, traci barierę ochronną, czego konsekwencją są zmiany skórne.
Czy ludzie cierpiący na AZS mogą używać kremów?
Ludzie cierpiący na atopowe zapalenie skóry mogą, a wręcz powinni używać kremów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, ponieważ dobrze dobrana pielęgnacja skóry atopowej zapobiegnie powstawaniu zmian skórnych. Kremy dla atopików powinny mieć prosty skład (maks. 5 składników), który ograniczy ryzyko podrażnienia lub alergii.
Krem do skóry atopowej powinien składać się z substancji:
- natłuszczających,
- nawilżających,
- przeciwświądowych.
Krem do skóry atopowej – właściwości natłuszczające
Atopicy powinni stosować preparaty zawierające emolienty, które odbudowują osłabioną wodno-tłuszczową warstwę skóry. Najlepszym emolientem są oleje roślinne. Inne emolienty, które stosuje się w kremach dla skóry z AZS, to: masło shea, olej z ogórecznika, wyciąg z owsa Rhealba, olej parafinowy i skwalen. Z kolei unikać należy lanoliny.
Krem do skóry atopowej – właściwości nawilżające
Najlepszym składnikiem o właściwościach nawilżających jest mocznik w stężeniu 10-20%. Zamiast niego można wybrać krem z gliceryną, alantoiną lub sorbitolem.
Krem do skóry atopowej – właściwości przeciwświądowe
Dowiedzione właściwości przeciwświądowe ma wyciąg z pestek dyni, L-fukoza i dwupotasowa sól kwasu glicyryzynowego. Z kolei składniki zapachowe, zwłaszcza linalol, geraniol i lilial, podrażniają skórę i wywołują alergię.
Pielęgnacja skóry atopowej nie jest łatwa, ponieważ najpopularniejsze kosmetyki nie uwzględniają potrzeb atopików. Mimo to warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania, gdyż właściwa pielęgnacja skóry atopowej łagodzi objawy choroby i może przyczyniać się do całkowitego wyleczenia AZS.