Czy na pewno wiesz, jaką wodą myć włosy? I czy jej temperatura rzeczywiście ma jakieś znaczenie? Jak się okazuje, zdecydowanie tak! Sprawdź, jak myć głowę, aby mieć zdrową skórę i piękne włosy.
Po co myć głowę?
Zanim rozpoczniesz prawdziwą pielęgnację włosów i skóry głowy, wybierasz szampon, odżywki i maseczki. Jeżeli chcesz dokładnie oczyścić skalp, stosujesz szampony z SLS, dla nabłyszczenia pasemek używasz olejków, a masła kosmetyczne ułatwiają ci wygładzenie puszących i elektryzujących się kosmyków. A czy zwracasz uwagę na to, jaką wodę wybierasz do mycia włosów i głowy? Jeśli nie, to jak najszybciej powinnaś zmienić swoje przyzwyczajenia. Bo stosowanie wody o odpowiedniej temperaturze ma ogromny wpływ na kondycję skalpu oraz działanie kosmetyków pielęgnacyjnych i myjących.
Jaką wodę wybrać do mycia głowy?
Ani ciepłą, ani zimną. Głowę najlepiej myć w letniej wodzie. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ciała i odpowiadać każdemu nas z osobna. Mówiąc prościej do mycia głowy, wybierz taką wodę, która jest dla ciebie przyjemna, nie parzy twojej skóry i nie wywołuje u ciebie gęsiej skórki. Dostosuj ją do indywidualnych odczuć. Niektóre włosomaniaczki sugerują, aby ostatnie mycie zrobić zimną wodą. Dzięki niej pory skóry zamkną się, a łuski włosowe będą wygładzone. Co ciekawe, chłodna woda może zredukować przetłuszczanie się skóry głowy.
Ciepła czy zimna? Która woda lepiej myje?
Niezależnie od tego, jaką temperaturę wody ustawisz, pamiętaj o pierwszym spłukaniu włosów. Dzięki temu usuniesz brud lub olejek nałożony podczas olejowania. Jednak najważniejszym zadaniem wody jest spienienie szamponu i zmoczenie włosów przed myciem.
Dlaczego ciepła woda jest lepsza niż zimna? Po pierwsze mycie głowy zimną wodą jest nieprzyjemne. A prysznic lub kąpiel powinny być relaksującym i odprężającym zajęciem. Po drugie ciepła woda lepiej zmywa sebum, brud i oleiste kosmetyki. Dzieje się zupełnie tak samo jak w przypadku mycia naczyń. Tylko wrzątek usuwa tłuszcz. Pamiętajcie jednak, że częste mycie bardzo gorącą wodą może prowadzić do uszkodzeń struktury włosów i poparzeń skóry głowy.