Niektóre kobiety mają naturalnie piękne rzęsy i wystarcza im dobrze dobrana maskara, aby ten efekt utrwalić. Inne muszą się bardziej postarać. Specjalnie z myślą o drugiej grupie kobiet powstała zalotka – niewielki przyrząd kosmetyczny, który służy do podkręcania rzęs. Wyglądem przypomina małe nożyczki, ale zamiast ostrzy ma zaciskaną końcówkę.
Jak prawidłowo używać zalotki do rzęs?
- Są dwa rodzaje zalotek do rzęs: mechaniczna i elektryczna. Elektryczna nagrzewa się sama, mechanicznej my możemy w tym pomóc – wystarczy suszarka i strumień ciepłego powietrza lub kilka sekund w ogniu. Podgrzanie zalotki zapewnia rzęsom trwalszy efekt.
- Zalotkę przykładamy do niepomalowanych rzęs. Jeżeli odwrócilibyśmy kolejność, rzęsy zrobiłyby się kruche i mogłyby się połamać.
- Większość kobiet chwyta zalotkę kciukiem i palcem wskazującym, tymczasem palec wskazujący lepiej jest zastąpić środkowym; wtedy masz większą kontrolę nad tym, co robisz.
- Dłoń i zalotkę należy oprzeć na policzku tak, aby ręka była stabilna. Każdy niekontrolowany ruch może sprawić, że rzęsy zagną się lub połamią.
- Chwyć zalotką tylko górne rzęsy. Dolne są podkręcone ku dołowi w naturalny sposób, dlatego nie ma potrzeby poprawiać ich zalotką.
- Mocno ściśnij rzęsy zalotką i odczekaj ok. 10 sekund, po czym rozluźnij uścisk. Następnie przesuń zalotkę trochę niżej i zaciśnij ponownie. Czynność powtórz, przy czym zjedź zalotką jeszcze niżej. Dzięki temu rzęsy będą delikatnie podkręcone, a nie nienaturalnie wygięte.
Czy zalotka niszczy rzęsy?
Zasadniczo nie. Do uszkodzeń może dojść wskutek jej niewłaściwego użytkowania, na przykład zaciskania rzęs już pomalowanych, nagłego poruszenia ręką lub przedwczesnego oddalenia zaciśniętej zalotki od oka.
Jak dbać o zalotkę do rzęs?
Aby zalotka do rzęs była bezpieczna dla naszego zdrowia, należy systematycznie, najlepiej co 2 miesiące, wymieniać znajdujące się na niej nakładki. Nawet jeżeli po tym okresie nie wyglądają na zużyte, gromadzą się na nich bakterie, co może powodować infekcję oka.