Benjamin Franklin był zdania, że na świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Ja do tej listy dopisałabym jeszcze trzecią – zmarszczki. Wiele osób myśli, że zmarszczki to koniec świata, tymczasem z oznakami starzenia można walczyć na wiele sposobów. Poniżej weryfikujemy kilka obiegowych opinii o zmarszczkach.
Kobiety poniżej 35. roku życia jeszcze nie powinny używać kremów przeciwzmarszczkowych, a te po 45. roku życia już nie muszą
Mit. Nawet kobiety 25-letnie mogą sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe, jeżeli ich skóra jest zmęczona, wysuszona słońcem, wyniszczona paleniem papierosów czy niezdrowym trybem życia. Zwykle kremów przeciwzmarszczkowych zaczynają używać kobiety 30-letnie. Wtedy między innymi zmniejsza się wydzielanie łoju, który jest odpowiedzialny za ochronę skóry przed zimnem i wysychaniem, i pogarsza się mikrokrążenie skóry, co skutkuje gorszym jej dotlenieniem.
Kobiety po 45. roku życia powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe, ponieważ zawierają one więcej składników odżywczych niż kremy nawilżające. Starsza skóra szybciej wchłania wszystkie cenne dla niej składniki, a im starsza, tym szybciej absorbuje wszystkie cenne dla niej składniki. Kremy przeciwzmarszczkowe zawierają między innymi witaminę C i E, kwas foliowy czy retinol.
Na pojawienie się zmarszczek ma wpływ tryb życia
Prawda. Zła dieta, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, ciągłe skoki wagi, stres, zbyt mało godzin snu czy częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą sprawić, że skóra 20-letniej dziewczyny będzie wyglądała gorzej niż kobiety 35-letniej.
Spadek poziomu hormonów powoduje powstawanie zmarszczek
Prawda. Gdy spada poziom hormonów, stan skóry zmienia się:
- włókna elastynowe i kolagenowe, które gwarantują jędrność i sprężystość, osłabiają się,
- gruczoły łojowe i potowe pracują mniej intensywnie, co powoduje spadek stopnia ochrony skóry i odwodnienie,
- słabną mięśnie podtrzymujące owal twarzy, czego skutkiem jest utrata jędrności i gładkości przez policzki.
Zbyt częste opalanie przyspiesza powstawanie zmarszczek
Prawda. Promienie słoneczne, również te w solariach, nieodwracalnie uszkadzają włókna elastynowe i kolagenowe oraz niszczą komórki tłuszczowe w naskórku, przez co skóra wysusza się. Skóra pozbawiona wilgoci tworzy najlepsze warunki do powstawania zmarszczek.
Grubaski mają lepiej
Prawda. Skóra kobiet puszystych dłużej pozostaje gładka, ponieważ ich podściółka tłuszczowa jest grubsza. Zmarszczki, które się na niej tworzą, są płytkie, więc mniej widoczne.