Kosmetyki, które stosujemy kilka razy dziennie, takie jak krem do rąk czy pasta do zębów, zużywamy szybko. Inne, których używamy sezonowo, na przykład olejek przeciwsłoneczny, lub okazjonalnie, jak maść ochronną z witaminą A, składujemy latami. Jak łatwo sprawdzić, czy dany kosmetyk nadal nadaje się do użytku?
Co to jest znak PAO?
Znak PAO (ang. period-after-opening ‘termin przydatności do użycia po otwarciu’) graficznie wyrażany jest jako symbol otwartego słoiczka i umieszczany na opakowaniu kosmetyku. Na słoiczku znajduje się cyfra lub liczba wyrażona w miesiącach (ang. month ‘miesiąc’, czyli „M”) lub latach (ang. year ‘rok’, czyli „Y”), która informuje, jak długo możemy używać kosmetyku po otwarciu go.
Znak PAO a data ważności
Czy znak PAO jest tym samym, co umieszczona na kosmetyku data ważności? Nie. Data ważności kosmetyku, bez określania terminu otwarcia go, jest wyrażana przez skrót „Exp.” (ang. expiration day ‘dzień przydatności’).
- Zapis „Exp.” stosuje się w przypadku kosmetyków o terminie ważności krótszym niż 30 miesięcy. W tych sytuacjach poza skrótem „Exp.” powinna być podana dokładna data, do której produkt może być używany.
- Znak PAO musi być uwzględniony na kosmetykach z okresem ważności wynoszącym co najmniej 30 miesięcy.
Kiedy znak PAO można pominąć?
Znak PAO nie musi być umieszczany na kosmetykach:
- jednorazowego użytku (próbki),
- które nie tracą swoich właściwości, ponieważ są stabilne chemicznie (np. sztyft do ust czy puder prasowany),
- których zawartość nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. dezodorant w aerozolu czy perfumy).
Jaka jest średnia data ważności kosmetyku i jego termin przydatności do użycia po otwarciu?
Kosmetyk nadaje się do użytku przez średnio 3-5 lat od daty produkcji. Z kolei przeciętny termin przydatności kosmetyku po otwarciu go wynosi od 6 miesięcy dla kremu do twarzy i tuszu do rzęs do 3 lat dla kosmetyków w pudrze.
Nie sugerujcie się samymi liczbami. O tym, jak długo kosmetyk będzie nadawał się użytku, decydują również takie czynniki jak sposób jego przechowywania i użytkowania, zapach, kolor czy konsystencja.